IQ forume „Vakarų galia 2019” – Baltic Tech Park pranešimas

Lietuvoje populiariausias politikos, verslo ir kultūros žurnalas IQ, gegužės 2 d. sukvietė Klaipėdos savivaldą, verslo lyderius, politikos formuotojus ir kitus aktyvius visuomenės veikėjus į IQ rengiamą forumų ciklo renginį “Vakarų galia 2019”. Forumo tikslas – tęsti diskusijas apie regionų patrauklumo didinimą, miesto rinkodarą, emigraciją/migraciją, talentų pritraukimą bei skatinti diskutuoti kitomis aktualiomis temomis.

Pranešimus skaitė ir diskusijas inicijavo: Arnoldas Pranckevičius, Europos
Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas; Mindaugas Strėlis, „Orion Securities“ gerovės valdymo skyriaus vadovas; Dr. Gerda Jurkonienė, kredito biuro „Creditinfo“ pardavimų ir klientų departamento vadovė, Gediminas Šimkus, Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius; Jekaterina Rojaka, ekonomikos ir inovacijų ministerijos viceministrė, bei Šarūnas Butkus, „Baltic Tech Park“ direktorius. Šarūnas Butkus skaitė pranešimą tema „Skaitmeninių inovacijos centrų vaidmuo ir teikiamos galimybės šiuolaikinėje ekonomikoje“. Pranešimo metu pristatė tyrimų
centrų, inovacijų laboratorijų, bendradarbystės erdvių svarbą miestams ir regionams. Pasak Šarūno Butkaus, „įmonėms atsirado poreikis užmegzti ryšius su išorės inovacijų ekosistema. Pradėta steigti tyrimų centrus, inovacijų laboratorijas, kuriose įsitvirtino startuoliai ir kiti subjektai, dirbantiems inovacijų srityse. Dėl šios priežasties, atsirado poreikis inovacijų tarpininkams, kurie fasilituotų šitą bendravimą tarp įmonių su išore ir kitais inovacijų ekosistemos dalyviais.“

„Baltic Tech Park“ direktorius pristatė bendradarbystes erdves kaip erdves, kurios traukia talentus, laisvai samdomus darbuotojus: „Taip jau atsitiko, kad didžiosios įmonės nori būti šalia inovacijų centrų, nes čia ir gimsta idėjos, pritraukiami potencialūs darbuotojai, talentai. Pradėjo vystytis savotiški inovacijų hub‘ai, inovacijų miestai. Š. Butkus pastebėjo, kad „Kiekvienais metais bendradarbystės erdvių augimas didėja 20 proc.” Skaitmeninių centrų, bei bendradarbystės erdvių steigimas vyksta visame pasaulyje, tiek Jungtinėse Amerikos Valstijose, tiek Azijoje. Š. Butkus teigė, kad „Europos komisija, matydama kokią naudą bendradarbystės modelis sukuria ekonomikai, pradėjo aktyviai rengti skaitmeninių inovacijų centrų formatą. Šis formatas veikia kaip viena bendra prieiga, kur įmonė, siekia pasitelkusi skaitmeninę technologiją, padidinti savo konkurencingumą, pridėtinę vertę. Įmonė gali gauti visą reikiamą pagalbą ir prieigą prie infrastruktūros, ekspertinių kompetencijų. Inovacijų centrai veikia kaip inovacijų paramos platforma, kaip tinklas. Šiam tinklui priklauso akademinė bendruomenė, verslas, valdžios institucijos ir kt. Šiandien Europos Sąjungoje veikia 480 tokių centrų.“ Siekiant vystyti aktyvesnį progresą, Š. Butkus pastebi, kad „Europos komisija ypatingai skatina tinklaveiką, tarpusavio bendradarbiavimą. Tai puikus būdas kaip galima pasiimti gerą Europos Vakarų patirtį ir perkelti į mažiau išsivysčiusias šalis.“ Š. Butkus pažymėjo, kad Lietuvoje jau veikia penki skaitmeninių inovacijų centrai. Keturi iš jų – Vilniuje, tačiau vienas, Baltijos skaitmeninių inovacijų centras įsikūręs Klaipėdoje, kuris tiek Klaipėdai, tiek Klaipėdos regiono verslui atveria naujas galimybes.

Pranešimo antroje dalyje Š. Butkus pristatė jau veikiantį „Light House coworking“ projektą ir vystomas veiklas. Pasidalino gerosiomis patirtimis.